Lietota elektronika un datu drošība: datu dzēšanas padomi

Lietota elektronika un datu drošība: datu dzēšanas padomi

Mūsdienu digitālajā laikmetā datu drošība ir ārkārtīgi svarīgs aspekts, īpaši attiecībā uz lietotu elektroniku. Neatkarīgi no tā, vai pārdodat, atdodat vai iegādājaties lietotu ierīci, nepieciešams pārliecināties, ka tajā nepaliek sensitīvi dati, kas varētu nonākt nepareizajās rokās. Šajā rakstā apskatīsim būtiskākos datu drošības aspektus lietotā elektronikā, un sniegsim padomus, kā efektīvi dzēst un aizsargāt savus datus.

Kāpēc datu drošība lietotā elektronikā ir tik svarīga?

Datu drošība nav jautājums tikai par privātumu, bet gan arī būtiskiem riskiem, kas var ietekmēt gan individuālos lietotājus, gan uzņēmumus. Mūsdienās arvien vairāk cilvēku un organizāciju pārdod vai utilizē savas vecās elektroniskās ierīces, taču ne visi apzinās, cik svarīgi ir pilnībā izdzēst visus tajās esošos datus. Nepietiekami veikta datu dzēšana var radīt nopietnas sekas, kas var izraisīt gan finansiālus, gan juridiskus sarežģījumus.

Galvenie riski, kas saistīti ar nepietiekami dzēstiem datiem

  • Personas datu noplūde
    Mūsu elektroniskajās ierīcēs tiek uzglabāta dažāda veida sensitīva informācija, piemēram, e-pasti, fotogrāfijas, kontaktinformācija, sociālo tīklu pieejas dati un pat personas kodi. Ja šādi dati netiek pilnībā izdzēsti pirms ierīces nodošanas citam īpašniekam, tie var nonākt ļaunprātīgu personu rokās. Šādos gadījumos iespējama identitātes zādzība, kas var radīt nepatīkamas sekas, sākot ar neautorizētiem pirkumiem, līdz pat juridiskām problēmām.
  • Finansiāli zaudējumi
    Ja lietotajā ierīcē saglabāti bankas kontu dati, maksājumu kartes informācija vai paroles uz finanšu pakalpojumu platformām, pastāv risks, ka tās var tikt izmantotas krāpnieciskos nolūkos. Arī dažādu tiešsaistes veikalu saglabātie maksājumu dati var būt pieejami, ja lietotājs pirms ierīces nodošanas nav veicis rūpīgu datu dzēšanu.
  • Uzņēmumu konfidencialitātes pārkāpumi
    Uzņēmumiem, kas regulāri izmanto elektroniskās ierīces, īpaša uzmanība jāpievērš datu drošībai, īpaši tad, ja ierīces tiek atjaunotas vai pārdotas tālāk. Ja uzņēmuma ierīcē ir palikuši sensitīvi dati, piemēram, klientu informācija, līgumi, finanšu atskaites vai iekšējā saziņa, tie var nokļūt pie konkurentiem vai citām nepiederošām personām. Šāda situācija var radīt juridiskas problēmas, un ievērojami kaitēt uzņēmuma reputācijai.
  • Piekļuve personīgajiem un profesionālajiem kontiem
    Daudzās ierīcēs tiek automātiski saglabāti piekļuves dati dažādām lietotnēm un mājaslapām. Ja šie dati netiek pienācīgi dzēsti, nākamais lietotājs var nejauši (vai apzināti) piekļūt e-pastam, sociālajiem tīkliem, darba platformām un citiem kontiem. Tas var radīt nopietnas problēmas, tostarp iespēju, ka konti tiek izmantoti neautorizēti.

Lai no šiem riskiem izvairītos, ir svarīgi veikt rūpīgu un drošu datu dzēšanu pirms jebkādas elektroniskās ierīces nodošanas vai pārdošanas tālāk.

Kas jāņem vērā pirms lietotas elektronikas pārdošanas vai atdošanas?

  1. Dublējiet svarīgākos datus
    Pirms dzēšat jebkādu informāciju no ierīces, pārliecinieties, ka esat saglabājis nepieciešamos failus. Izmantojiet:
    • Ārējo cieto disku vai USB zibatmiņu. Laba izvēle svarīgu dokumentu saglabāšanai.
    • Mākoņkrātuvi (Google Drive, Dropbox, OneDrive). Ērti, ja nepieciešams piekļūt failiem no vairākām ierīcēm.
    • Datu pārsūtīšanu uz jaunu ierīci. Ja iegādājaties jaunu ierīci, pārnesiet svarīgākos datus pirms vecās ierīces tīrīšanas.
  2. Atvienojiet ierīci no kontiem un pakalpojumiem
    Pirms ierīces dzēšanas, izrakstieties no visiem saviem kontiem un deaktivizējiet ierīci:
    • Google un Apple konti. Noņemiet ierīci no sava Google vai Apple ID, lai izvairītos no iCloud vai Google konta bloķēšanas.
    • Sociālie tīkli un banku lietotnes. Atvienojiet ierīci no Facebook, Instagram, internetbankas un citām platformām.
    • Divpakāpju autentifikācijas ierīces. Ja ierīce tiek izmantota kā autentifikācijas rīks, atjaunojiet šos iestatījumus citā ierīcē.

Kā efektīvi izdzēst datus no lietotas elektronikas?

  1. Rūpnīcas iestatījumu atjaunošana (Factory Reset)
    Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā dzēst datus, ir rūpnīcas iestatījumu atjaunošana. Tomēr šī metode var nebūt pietiekami droša, jo atsevišķas datu daļas var atjaunot ar speciālām programmām. Kā to izdarīt?
    • Android ierīcēs: Dodieties uz Iestatījumi - Sistēma - Atjaunot rūpnīcas iestatījumus.
    • iPhone ierīcēs: Dodieties uz Iestatījumi - Vispārīgi - Pārsūtīt vai atiestatīt iPhone - Dzēst visu saturu un iestatījumus.
    • Windows datoros: Dodieties uz Iestatījumi - Atjaunošana - Noņemt visu.
    • Mac datoros: Atveriet Disk Utility, izvēlieties Erase, un formatējiet disku.
  2. Datu pārrakstīšana (Data Overwriting)
    Ja vēlaties būt pilnīgi drošs, ka dati nevar tikt atjaunoti, ieteicams izmantot datu pārrakstīšanas metodi. Šī metode darbojas, rakstot nejaušus datus vairākas reizes pāri esošajiem failiem, tādējādi efektīvi izdzēšot jebkādu iepriekšējo informāciju. Tā ir īpaši noderīga, ja ierīcē glabājas sensitīvi vai konfidenciāli dati, kurus nevēlaties, lai kāds atjaunotu pat ar specializētām datu atgūšanas programmām. Dažas profesionālās pārrakstīšanas metodes izmanto vairākus datu pārrakstīšanas ciklus, lai pilnībā iznīcinātu jebkādas iepriekšējās pēdas no atmiņas ierīces. Programmas, kas palīdz pārrakstīt datus:
    • Eraser (Windows)
    • CCleaner Drive Wiper (Windows)
    • Secure Empty Trash (Mac)
    • Shred (Linux)
  3. Cietā diska šifrēšana (Encryption)
    Šifrēšana ir papildu drošības līmenis, kas pasargā datus pat tad, ja tie nav pilnībā izdzēsti. Ja disks ir šifrēts, datu atgūšana kļūst gandrīz neiespējama, ja nav atbilstošās atslēgas. Kā šifrēt cieto disku?
    • Windows: Izmantojiet BitLocker rīku.
    • Mac: Aktivizējiet FileVault sadaļā System Preferences.
    • Android un iPhone: Šifrēšana bieži ir aktivizēta pēc noklusējuma, taču varat to pārbaudīt sadaļā Drošība.
  4. Cietā diska fiziska iznīcināšana
    Ja ierīce ir tik novecojusi, ka to vairs nevar izmantot, un vēlaties būt pilnīgi pārliecināts, ka dati nekad netiks atjaunoti, var apsvērt cietā diska fizisku iznīcināšanu. Šī metode ir īpaši ieteicama gadījumos, kad diskā glabājas ļoti sensitīva vai konfidenciāla informācija. Fiziska iznīcināšana var ietvert diska mehānisku sabojāšanu, piemēram, urbšanu, sasmalcināšanu vai specializētu datu nesēju iznīcināšanas pakalpojumu izmantošanu. Dažos gadījumos disku var arī izkausēt vai sasmalcināt rūpnieciskās iekārtās, lai pilnībā iznīcinātu jebkādas iespējas atjaunot datus. Kā to var izdarīt:
    • Izurbjot caurumus diskā.
    • Sasmalcinot disku ar mehānisko presi.
    • Nododot disku specializētai elektronikas atkritumu pārstrādes kompānijai.

Ienākt Kliksel.lv

Datu drošība, iegādājoties lietotu elektroniku

Ja plānojat iegādāties lietotu elektroniku, pārliecinieties, ka iepriekšējais īpašnieks ir veicis atbilstošu datu dzēšanu. Ko vajadzētu pārbaudīt?

  • Pārliecinieties, ka ierīce ir atiestatīta uz rūpnīcas iestatījumiem.
  • Pārbaudiet, vai nav saglabāti vecie konti un paroles.
  • Apsveriet ierīces atkārtotu datu dzēšanu un operētājsistēmas pārlādēšanu.

Datu drošība lietotā elektronikā ir būtisks aspekts, kuru nevajadzētu atstāt novārtā. Lai pasargātu savu privātumu un novērstu iespējamus riskus, veiciet rūpīgu datu dzēšanu, izmantojiet drošas metodes un pārliecinieties, ka iegādātās ierīces nesatur iepriekšējās īpašnieka informāciju.

Sekojot šiem padomiem, varēsiet droši pārdot, iegādāties vai utilizēt lietotu elektroniku bez bažām par datu drošību.

Komentāri (0)

    Atstājiet komentāru

    Pirms parādīšanas komentāri ir jāapstiprina